233/365: Saucey

Today I made a batch of marinara/pasta sauce. While I was cooking I was thinking… a jar of pasta sauce costs around $3.00. After the cost of the tomato and basil plants, the water to grow them to picking size, onions and garlic, not to mention my time… I think it’s cheaper to buy it :) At least I know exactly what went into it and it tastes pretty good!


  1. Marisa

    22 August

    Definitely cheaper. But the love makes it priceless. :)

  2. Lacey

    22 August

    I always think this when I can veggies or make jam. I priced out making applesauce last fall and Costco was so much cheaper (since we had an awful crop of our own and would have had to purchase apples in bulk. :) ) But, you’re right on about know what goes into it! And I bet it tastes better!

  3. Jaime

    22 August

    Well, it looks good! …and probably more full of flavor. :)

    Thanks for stopping by…it was *really* beautiful up there.

  4. April Nienhuis

    22 August

    I make my own pasta sauce and it’s definitely cheaper to buy it but it tastes so much better. 100% worth the additional money, time and work.

  5. kristin

    22 August

    We tried to grow tomato’s last year and I figured that the two we ended up with cost us about $20 each! However they were delicious and I bet the same goes for your sauce. It looks yummy.

  6. Courtney

    23 August

    Look at you making your own spaghetti sauce now :O) Freeze some and send it my way :O)

Your email address will not be published. Required fields are marked *

INSTAGRAM
GET TO KNOW ME BETTER